People

On this page:

Head of School

  m turnbull

Prof Matthew Turnbull
Head of School
Plant Physiological Ecology
UC Teaching Award 2013
Tel: +64 3 364 2860

   

Administrative Staff

 

Lyn de Groot
School Administrator
Room: 220
Tel: +64 3 364 2860 or Ext. 6860

Nicki Judson
Administrative Assistant
Room: 219
Tel: +64 3 364 2732 or Ext. 6732

 

Penny Moore
Administrative Assistant
Room: 219
Tel: +64 3 364 2071 or Ext. 6071

 

Teaching Staff

 

Prof Jim Briskie
Behavioural Ecology
Room: 435 Ext. 6030

jameson

Prof Paula Jameson
Plant Biology
Room: 531 Ext. 6639

 

Dr Paul Broady
Algal Taxonomy / Ecology
UC Teaching Award 2002
Room: 418 Ext. 6525

kelly

Prof Dave Kelly
Ecology
UC Research Medal 2013; UC Teaching Award 2011; UCSA Postgraduate Supervisor of the Year 2006

Room: 339 Ext. 6782

 

Assoc Prof Hazel Chapman
Evolutionary Ecology
Room: 532 Ext. 7659

leung

Dr David Leung
Biotechnology
Room: 632 Ext. 6650

  Dr David Collings

Dr David Collings
Plant Cell Biology
Room 635 Ext. 4662

marsden

Assoc Prof Islay Marsden
Marine Biology
Room: 232 Ext. 6041

 

Prof Bill Davison
Fish Physiology
UC Teaching Award 2008
Room: 228 Ext. 6029

AngusMcIntosh

Prof Angus McIntosh
Mackenzie Foundation Chair in Freshwater Ecology
National Tertiary Teaching Excellence Award 2007
UC Teaching Award 2006
Room: 331 Ext. 6061

  ren-web

Dr Renwick Dobson
Biochemistry
Room: 620 Ext. 7646

Dr Ximena Nelson

Dr Ximena Nelson
Animal Behaviour
Room: 437 Ext. 4050

  Dr Paul Gardiner

Dr Paul Gardner
Bioinformatics
Rutherford Discovery Fellow 2010-2015
Room: 520 Ext. 6742

Dr Pieter Pelser

Dr Pieter Pelser
Plant Systematics and
Director of UC Herbarium
Room: 530 Ext. 45605

 

Dr Ashley Garrill
Biochemistry
Room: 634 Ext. 7644

JohnPirker

Dr John Pirker
Marine Ecology
Room: 236 Ext. 3050

  gieseg

Assoc Prof Steven Gieseg
Free Radical Biochemistry
Room: 424 Ext. 7049

Dr Anthony Poole

Assoc Prof Anthony Poole
Molecular Evolution, evolutionary and
comparative genetics/genomics
Rutherford Discovery Fellow 2011-2016
Room: 522 Ext. 3863

  Chris Glover

Dr Chris Glover
Animal Physiology
Room: 234 Ext. 4097

DavidSchiel

Prof David Schiel
Marine Ecology
Room: 245 Ext. 6031

  Dr Sharyn Goldstien

Dr Sharyn Goldstien
Marine Ecology
Room: 233 Ext. 45646

Dr Tammy Steeves

Dr Tammy Steeves
Conservation and Evolutionary Genetics
UC Teaching Award 2011
Room: 533 Ext. 7074

  greenfield

Assoc Prof Laurie Greenfield
Soil Microbiology
Room: 420 Ext. 6797

Dr Daniel Stouffer

Dr Daniel Stouffer
Complex Systems Ecology
Rutherford Discovery Fellow 2013-2018
Room: 518 Ext. 6729

  Marie Hale

Dr Marie Hale
Population and Conservation Genetics
Room: 537 Ext. 6739

m turnbull

Prof Matthew Turnbull
Plant Physiological Ecology
Head of School
UC Teaching Award 2013
Tel: +64 3 364 2860

  Jon Harding

Prof Jon Harding
Stream Biology
National Tertiary Teaching Excellence Award 2011
UC Teaching Award 2004
Room: 333 Ext. 4988

jasont

Prof Jason Tylianakis
Terrestrial Ecology
Rutherford Discovery Fellow 2010-2015
UC Teaching Award 2010
Room 330 Ext. 6735

   

Prof Jack Heinemann
Genetics
Room: 534 Ext. 6926

Dr Arvind Varsani

Dr Arvind Varsani
Virology
Room: 538 Ext. 4667

  jackson

Prof Robert Jackson
Animal Behaviour
UC Research Medal 2004; Royal Society James Cook Research Fellow 2004
Room: 433 Ext. 6064

 

 

Contract Teaching Staff

  keith

Keith Baronian
Microbiology Lecturer
Room: 422 Ext. 45723

grant

Dr F. Grant Pearce
Biochemistry Lecturer
Room: 624 Ext. 45722

   

Dr Jennifer Gillette
Evolutionary Ecology Lecturer
Room 531 Ext. 7004

   

Technical Staff

 

Mr Rennie Bishop
Field and Marine Services, Aquarium.
Ext. 7069

Jon Hill

Jon Hill
Animal Physiology
Ext. 6021

  Graeme Boddy

Mr Graeme Boddy
Technical Assistant
Ext. 7523

Manfred Ingerfeld

Mr Manfred Ingerfeld
Transmission Electron Microscopy, Confocal Microscopy & Imaging.
Ext. 6791

 

Mr Graeme Bull
Histology
Ext. 7060

Mrs Nicole Lauren-Manuera
Technical Manager, Compliance Officer, Finance. Ext. 6073

 

Mr Dave Conder
Glasshouses, Vehicles.
Ext. 7669

Mrs Jan McKenzie
Marine Ecology, Microscopy, School Liaison.
Ext. 6058 or 021 0710 530

   

Mr Tom Davison
Central Washing Area, Autoclave
Ext. 3042

Katrina Melief

Miss Katrina Melief
Central Washing Area, Autoclave
Ext. 8052

  Nick Etheridge

Mr Nick Etheridge
Metalwork, Plastics and Woodwork, Mechanical Servicing. Ext. 7008/7007

Ms Linda Morris
Freshwater Ecology, Cell Biology, Technical Teaching Coordinator.
Ext. 6016

  Thomas Evans

Mr Thomas Evans
Genetics
Ext. 7523

Kim Roberts

Ms Kim Roberts
Terrestrial Ecology
Room 318, Ext. 7300

  cgalilee

Mrs Claire Galilee
Undergrad Teaching
Ext. 7641

Dave

Mr Dave Rutherford
Technical Assistant
Ext. 6791

  craigg

Mr Craig Galilee
Microbiology
Ext. 7664/7780

Mr John Scott
IT and Desktop Support
Ext. 93114

  reijel

Ms Reijel Gardiner
Plant Morphology, Herbarium, Taxonomy, Phycology, Animal Collections.
Ext. 7010/7014

Gavin Tisch

Mr Gavin Tisch
Purchasing
Ext. 6530

  Wendy

Ms Wendy Hare
Technical Assistant
Ext. 8052

Mr Matt Walters
Science Communication, Photography and Web. Ext. 7799

  jackieh

Mrs Jackie Healy
Molecular Biology & Biochemistry Suite
Ext. Office 8119 / Lab 7797

Alan Woods

Mr Alan Woods
Electrical and Electronics (Room 145)
Ext. 6011

Postdoctoral Fellows

   

Dr Karen Adair
Molecular Evolution
Ext. 3820

Kristy Hogsden

Dr Kristy Hogsden
Freshwater Ecology Research Group
Room 334 Ext. 6026

  Dr Justine Cottam

Dr Justine Cottam
Biochemistry
Ext. 4866

Dr Yu Ito

Dr Yu Ito
Plant Systematics
Room 516 Ext. TBA

  Catherine Febria

Dr Catherine Febria
Freshwater Ecology Research Group
Room 334 Ext. 6026

Dr Jonathon Love

Dr Jonathan Love
Plant Physiology
Room 631 Ext. 3718

Research Staff

  Dr Julie Barcelona

Dr Julie Barcelona Personal blog
Research Associate
Adjunct Fellow
Ext. 45605

Dr Esme Robinson

Dr Esme Robinson
Fish Physiology
Ext. 4010

  Maggie Bayfield

Maggie Bayfield
Research Associate
Freshwater Ecology Research Group
Ext. 6026

Dr Patrice Rosengrave

Dr Patrice Rosengrave
Evolutionary Biology and Behavioural Ecology
Ext. 7044

  Dr Fiona Cross

Dr Fiona Cross
Animal Cognition
Ext. 7044

Song

Dr Jason Song
Plant Physiology
Ext. 3718

  Hickford

Dr Mike Hickford
Research Associate
Marine Ecology
Ext. 3049

 

Mr Paul South
Research Assistant
Marine Ecology Research Group
Ext. 3049

  Brigitta Kurenbach

Dr Brigitta Kurenbach
Biosafety
Ext. 3820

 

Hayley Stoddart
Research Assistant
Freshwater Ecology
Ext. 6026

   

Stacie Lilley
Research Assistant
Marine Ecology Research Group
Ext. 3049

Russell

Mr Russell Taylor
Project Manager
Tonga Initiative
Ext. 7023/7791

   

Stinus Lindgreen
Bioinformatics
Ext. 3820

webthomsen

Dr Mads Thomsen
Research Associate
Marine Ecology
Ext. 3049

 

Aynsley Macnab
Research Assistant
Spider Lab
Ext. 7068

   

Callaghan Innovation Staff

  Dr Antonia Miller

Dr Antonia Miller
Senior Research Scientist / Business Development Manager
Room 616 Ext. 7653

Dr Michael Steward

Dr Michael Steward
Senior Research Scientist
Room 616 Ext. 7653

  Dr Andrew Muscroft-Taylor

Dr Andrew Muscroft-Taylor
Team Leader
Room 626 Ext. 7742

dion

Mr Dion Thompson
Research Scientist
Room 616 Ext. 7653

  Dr Campbell Sheen

Dr Campbell Sheen
Research Scientist
Room 616 Ex. 7653

   

Biomolecular Interaction Centre (BIC) Research Staff

  Dr Sarah Kessans

Dr Sarah Kessans
Biochemistry
Room 615 Ext. 4866

Dr Luigi Sasso

Dr Luigi Sasso
Bionanotechnology
Room: 615 Ext. 4866

  moritz

Dr Moritz Lassé
Biochemistry
Room: 615 Ext. 4866

Dr Hironori Suzuki

Dr Hironori Suzuki
Biochemistry
Room: 615 Ext. 4866

   

Dr Ali Reza Nazmi
Molecular, Cellular and Whole Organism Biology
Room 615 Ext. 4866

   

Adjunct Staff

   

Dr Ross Bicknell
Senior Fellow

Richard

Prof Richard N. Holdaway
Fixed-term Professor
Room: 422 Ext. 7073

  Dr Eckehard G. Brockerhoff

Dr Eckehard Brockerhoff
Adjunct Associate Professor

 

Prof Clive Howard-Williams
Adjunct Professor

   

Dr Kevin L. Brown
Adjunct Professor

 

Mr Alistair Jerrett
Senior Fellow

   

Assoc Prof. John Clemens
Adjunct Associate Professor

Dr Melanie Massaro

Dr Melanie Massaro
Adjunct Fellow

  Assoc Prof Tony Cole

Assoc Prof Tony Cole
Mycology
Adjunct Associate Professor

 

Dr Paul Scofield
Senior Fellow

 

Assoc Prof Larry Field
Invertebrate Behaviour

 

Prof David Wardle
Adjunct Professor

  juliet

Prof Juliet Gerrard
Biochemistry
Adjunct Professor
National Tertiary Teaching Excellence Award 2004
UC Teaching Award 2003

Dr Wendy Williamson

Dr Wendy Williamson
Senior Fellow

  Dr Brent Gilpin

Dr Brent Gilpin
Senior Fellow

 

Prof Scott Wissinger
Freshwater Ecology

   

Dr Will Godsoe
Adjunct Fellow

 

Dr Debra Wotton
Adjunct Fellow

   

Dr Roddy Hale
Adjunct Fellow

   

Retired Academic Staff

   

Dr Colin Burrows
Tribute for Colin

Assoc Prof Khris Mahanty

Assoc Prof Khris Mahanty
Genetics

  Brian Butterfield

Emeritus Prof Brian Butterfield
Forest Biotechnology
Room: 320 Ext. 6785

DruMason

Dr Drusilla Mason
Cell Biology

   

Assoc Prof Brian Fineran
Plant Histology

Frank Sin

Assoc Prof Frank Sin
Genetics

  malcolm

Assoc Prof Malcolm Forster
Physiology

harry taylor

Assoc Prof Harry Taylor
Invertebrate Physiology

   

Mr Peter Johns
Entomology

ward

Dr Josephine Ward
Plant Taxonomy/Evolution

   

Emeritus Prof John Lovis
Paleobotany

 

Assoc Prof John Walker
Biochemistry

  Mclay

Assoc Prof Colin McLay
Marine Biology

  Emeritus Prof Mike Winterbourn
Freshwater Ecology

Visitors

    Professor Jerry Turnbull
Visiting Erskine Fellow
Institute of Integrative Biology
University of Liverpool, United Kingdom
9 - 27 September2014
12 - 23 October 2014
Room 626 x7742
Host: Dr Ren Dobson
  Mangayarkarasi Nivaskumar
Visiting Researcher
Molecular Genetics Unit
Institut Pasteur
Paris, France
28 April - 1 November 2014
Host: Dr Ren Dobson
    Angela Cornelius
Microbiology & Molecular Biology
ESR collaborator
1 August 2014 - 1 August 2015
Host: Paul Gardner
  Prof. Dr. Bart Kempenaers
Max Planck Institute for Ornithology